
Finančná gramotnosť do praxe
Téma obnoviteľných zdrojev rezonuje na celom svete. S nárastom spotreby energie, znečistením ovzdušia, je nevyhnutné hľadať nové zdroje energie. Ideálnym riešením je využitie obnoviteľných zdrojov, ktoré sú okolo nás. Práve do týchto inovácií je potrebné zasväcovať žiakov už na základných školách. Keďže sa snažíme priniesť do našej školy inovácie a prepájať teoretické vyučovanie s bežným životom a tým mu dať význam, začali sme pracovať s našimi žiakmi na problematike obnoviteľných zdrojov. Náš projekt Erazmus bol podporený sumou 60 000 eur a my sme sa spolu s družobnou Základnou školou v Oskave mohli pustiť do práce.

Zamerali sme sa na:
- Rozvoj postupov a nástrojov na podporu finančnej gramotnosti žiakov vďaka spolupráci učiteľov. Zmerali sme sa na matematiku, anglický jazyk a informatiku.
- Rozvoj finančnej gramotnosti žiakov 2. stupňa na ZŠ.
- Rozvoj zručnosti spolupráce u žiakov pri skupinových zadaniach.
- Oboznámenie sa s ekologickými alternatívami v oblasti energetiky.
Žiaci sa oboznámili s pojmom Zelená energia, ktorá zahŕňa solárnu, veternú, vodnú a biomasovú energiu. Oboznámili sa so základnými princípmi ich fungovania. Na začiatku sme urobili malý prieskum v našej krásnej dedinke Korňa a zisťovali sme aké druhy zelenej energie sa využívajú v našej obci. Porovnali sme to s využitím zelenej energie v rámci Slovenska a následne sme sa zamerali aj na využitie vo svete.
V rámci matematiky sme venovali základným princípom ako jednotlivé druhy fungujú:
- Solárna energia: Využíva slnečné žiarenie na výrobu elektriny alebo tepla prostredníctvom solárnych panelov a solárnych kolektorov.
- Veterná energia: Získava sa prostredníctvom veterných turbín, ktoré premieňajú kinetickú energiu vetra na elektrickú energiu.
- Vodná energia: Využíva pohyb vody, napríklad v riekach alebo priehradách, na výrobu elektriny pomocou vodných turbín.
- Biomasa: Zahŕňa organické materiály, ako sú drevo, poľnohospodárske zvyšky alebo bioplyn, ktoré sa spaľujú alebo premieňajú na biopalivá.
- Geotermálna energia: Využíva teplo zo zeme, ktoré sa nachádza pod povrchom planéty, na vykurovanie alebo výrobu elektriny.
Zisťovali sme aké máme možnosti ich financovania:
- Vlastné zdroje úspory
- Hypotéka
- Spotrebný úver
- Grandy a dotácie od Európskej únie a národných vlád
- Programy podpory obnoviteľných zdrojov energie (napr. dotácie na inštaláciu solárnych panelov)
- Zelené úvery od bánk s výhodnými úrokovými sadzbami
- Investičné fondy zamerané na zelené technológie
- Financovanie z fondov pre udržateľný rozvoj
- Medzinárodné úvery zamerané na energetickú efektívnosť
- Investície od energetických spoločností

Zorganizovali sme náučnú prednášku s finančnou poradkyňou o možnostiach získania úveru, hypoték a ich financovania. Zamerali sme sa na výhody jednotlivých možností, ale aj na možné riziká a ohrozenia.
Vytvorili sme vzorový príklad pre financovanie kúpy fotovoltaických panelov prostredníctvom hypotéky vo výške 50 000 € s fixáciou úrokovej sadzby na 5 rokov, porovnali sme ponuky troch bánk: VÚB, Slovenská sporiteľňa a ČSOB.
Zamerali sme sa na: úrokovú sadzbu, mesačnú splátku, celkovú zaplatenú sumu, preplatenú sumu, poplatky za poskytnutie, poistenie úveru.
Venovali sme sa zeleným pôžičkám na financovanie ekologických projektov, porovnávali sme niektoré z nich.
V rámci anglického jazyka sme sa zamerali na tvorbu vzdelávacích materiálov s environmentálnou tematikou, ako aj na výber čítaniek zameraných na obnoviteľné zdroje energie. V spolupráci so žiakmi sme pripravovali materiály k témam Smart House Kit a Agriculture Kit, ktoré boli prispôsobené potrebám jednotlivých skupín. Pripravili sme pracovné listy pre jazykové úrovne A1 a A2, ktoré boli využité na interaktívnu prácu so žiakmi. Spolupracovali sme s dobrovoľníčkou Inkeri Ylivinkka z Fínska. Inkeri pre nás pripravila prezentácie, v ktorých žiakov piateho až deviateho ročníka oboznámila s využitím zelenej energie a vody vo Fínsku. Zapojili sme aj Robinu Gerritzen, našu ďalšiu dobrovoľníčku z Nemecka, ktorá s nami spolupracuje na hodinách anglického a nemeckého jazyka. Robina pre nás pripravila prezentáciu o využití veternej energie v Nemecku. Prezentovala ju pre žiakov piateho až deviateho ročníka. Po následnej diskusii sme so žiakmi pripravili projekty o veternej energii na Slovensku a v Nemecku. Žiaci sa naučili prekladať odborné slová, ktoré sa vyskytujú pri popise jednotlivých zariadení.
Vďaka financiám z projektu sme mohli zakúpiť špeciálne sady Sady Mikrobitov-E
Na informatike sme sa zamerali na:
Solárny kit a ventilátor: V úvode projektu sa žiaci naučili pracovať so solárnym kitom, ktorý obsahuje fotovoltaický panel, batériový modul a ventilátor. Vytvorili systém, kde Micro:bit riadi ventilátor na základe vstupov z prostredia, ako je svetlo alebo teplota. Tento experiment zdôraznil možnosti využívania obnoviteľných zdrojov energie.
Svetelný semafor reagujúci na intenzitu svetla: V tejto aktivite žiaci naprogramovali Micro:bit tak, aby pomocou LED svetiel vytvorili semafor, ktorý reaguje na intenzitu svetla. V rámci aktivity si žiaci preverili nie len svoje znalosti z programovania, ale museli riešiť aj rôzne ďalšie konštrukčné úlohy, smerujúce k vytvoreniu funkčného prototypu. Tento projekt zároveň demonštroval, ako technológie dokážu dynamicky reagovať na zmeny v prostredí.
Eko mesto a solárne lampy: Žiaci v skupinách vytvorili model ekologického mesta. Výrazným prvkom boli solárne lampy, ktoré sa rozsvietia v závislosti od intenzity svetla v prostredí – stmievanie, poveternostné podmienky a pod. Žiaci v skupinách vytvorili makety ulíc mesta, do ktorých solárne lampy pripojili. Tento projekt pomohol žiakom pochopiť, ako funguje energetická efektívnosť v mestských oblastiach.
Eko skleník: S využitím Micro:bitu a mini skleníka experimentovali žiaci s pestovaním rýchlo klíčiacich semien. Žiakmi vytvorený program monitoroval a riadil svetelné podmienky tak, aby boli zabezpečené optimálne podmienky pre rast rastlín. Žiaci si tak mohli vyskúšať aj to, akým spôsobom môžu moderné technológie ovplyvniť rozvoj ďalších odvetví, napríklad poľnohospodárstva.

V rámci projektu naši žiaci získavajú cenné poznatky a zručnosti, ktoré im v budúcnosti pomôžu nie len pri ďalšom štúdiu, ale zároveň ich budú motivovať k vytváraniu lepšieho zajtrajška.
Na projekte pracovali:
Mgr. Marcela Padyšáková – matematika, finančná gramotnosť.
PaedDr. Alena Staníková – anglický jazyk.
Mgr. Rudolf Badžgoň- informatika.
Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
Mgr.Padyšáková