Do fotogalérie bol pridaný nový album Medzinárodný projekt Etwinning : Čo jeme, čo počúvame .
Úvodná myšlienka projektu sa zrodila v Trenčíne na víkendovom vzdelávaní učiteľov Etwinningu. Etwinning je medzinárodná platforma cez ktorú sa robia projekty škôl, oslovujú sa vy hľadávajú sa partnerské školy a učitelia na spoluprácu.
Na tomto stretnutí sme vytvorili tím za SR ZŠ Korňa - Jaroslava Srničková .Za Poľsko Anna Gorécka,
Za špeciálne školy Andrea Krauszová - Špeciálna ZŠ Spišská Belá a Česko zastupuje Janina Ptaková -. ZŠ Havířov
Vymysleli sme si spoločnú tému projektu : Čo jeme a čo počúvame.
V tomto projekte sme prepájali matematiku, techniku, hudobnú výchovu , informatiku a históriu a geografiu, tak ako to vyžaduje pripravovaná reforma školstva . Projekt sme tvorili spoločne vyše pol roka.
Prvou úlohou bolo zoznámenie sa krajinou a školou . Žiaci si vytvárali v programe svojich Avatarov, kde sa aj predstavili, aké majú záujmy.
V ďalšej fáze sme vypracovali spoločnú prezentáciu, kde sme predstavil zaujímavosti Slovenska, Korne, našej školy a žiakov 8. A triedy.
Hlavnou časťou bola príprava krajového dobového receptu. Žiaci v tímoch vymýšľali, oslovili starých rodičov,. Dohodli sa na jedle, ktoré v škole uvaria. K tomu na Hudobnej výchove pod vedením ochotnej kolegyne Nelky Papíkovej trénovali a nahrávali piesne z regiónu Kysúc.
Nahrali 3 videá a potom ešte spoločnú pieseň za doprovodu heligonkárov .
Nadišiel deň D, kedy už priamo varili svoje vybrané jedlá v školskej kuchynke.
Žiaci upiekli polesníky, lokše a uvarili halušky s bryndzou .
V tíme si rozdelili úlohy, bol tam vedúci, matematikár, It technik, fotograf, kuchári, hudobníci .
Po uvarení jedla ho hodnotila komisia v zložení : riaditeľka školy Padyšáková, vyučujúca matematiky Srničková, asistentka Filová.
Hodnotila sa chuť jedla, vzhľad, ako ho naservírovali, lebo aj oči jedia.
Potom žiaci spracovali matematickú časť, kde počítali spotrebu materiálu a cenu na 1 osobu, na 4 osoby, na triedu a nakoniec na celú školu. Do nákladov museli zahrnúť aj cenu energií a práce.
Spoločne to spracovali vo forme prezentácie a odoslali cez Team vyučujúcej na kontrolu.
V rámci hudobnej výchovy sa žiaci naučili spievať niekoľko pôvodných piesní z oblasti Kysuckého regiónu, ktoré okrem bohatstva nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a rôznorodosti piesňového folklóru prezentujú aj nárečie a rozmanitosť našej ľudovej slovesnosti. Snažili sme sa vybrať piesne s rôznorodou tematikou, používané pri rôznych príležitostiach. Žiaci si zaspievali pracovnú pieseň - trávnicu “Hore slnko hore”, ľúbostnú “Ej lipa, lipa” a pieseň s doprovodom heligónky “Hora, hore žeľena chrašč”.
V závere na hudobnej výchove vybrali z 3 nahratých piesní tú najvhodnejšiu a spoločne v krojoch za doprovdu heligónky ju naspievali pri “ Múre histórie “ obce Korňa, čím prepojili súčasnosť s históriou. Všetky materiály vyučujúca nahrala do spoločného medzinárodného portálu Etwinning.
Poslednou bodkou a ukončením projektu bude prezentovanie pre rodičmi v škole na spoločnom stretnutí s názvom : Oslava vzdelávania.
Rodičia veľmi ocenili, že mali možnosť vidieť verejnú prezentáciu projektovej práce svojich detí.
Na záver chcem poďakovať kolegyniam za pomoc : Maslíková Janka, Filová Katka a najmä Nelke Papíkovej za hudobnú časť. Mgr. Srničková Jaroslava Vyučujúca matematiky