Dalo by sa povedať, že dnes je to všade prítomná téma. Neustále posudzovanie toho, ako vyzeráme, koľko vážime, ako sa obliekame, je veľmi stresujúce nie len pre deti, ale aj pre nás dospelých. Preto sme sa so žiakmi 9.A rozhodli bojovať proti nej a ukázať, že hodnota každého človeka nespočíva v tom ako vyzerá, ako sa oblieka, ale aký je človek vnútri.
Som veľmi hrdá na všetkých mojich žiakov, lebo už 13 rokov sa venujeme rovesníckemu učeniu a každý rok žiaci 9. ročníka urobia workshop pre mladších žiakov. Vyberú si každoročne rôzne oblasti, ktoré vyhodnotia ako možné riziko a spracujú tému. V tomto roku sme sa zamerali na bodyshaming. Dievčatá sa rozhodli urobiť video, prostredníctvom ktorého sa snažia osloviť mladších spolužiakov a ukázať im, že nezáleží na tom, ako človek vyzerá, ale na tom aký je vnútri. Chlapci spracovali prezentáciu a spoločne sa celá trieda podujala urobiť spolu s vyučujúcou workshop. Prezentáciu vypracovali v MS Office365 tak, že ju tvorili spoločne online, vkladali postupne svoje časti prezentácie. Žiaci sa rozdelili do dvojíc a jednotlivé snímky si rozdelili medzi seba a naučili sa ich prezentovať.
Žiaci sa dobrovoľne rozhodli urobiť až dva workshopy a to jeden pre ročníky 5. a 6., následne druhý pre ročníky 3. a 4. Video, ktoré dievčatá vytvorili je súčasťou prezentácie. Každá dvojica prezentovala niekoľko snímok v rôznom poradí, podľa výberu. Trieda svoj zámer, čo bude robiť prezentovala práve prostredníctvom videa. Následne bola odprezentovaná téma Bodyshaming. Žiaci počas prezentácie viedli s účastníkmi rozhovor a snažili sa zistiť s akými problémami sa žiaci stretli a aké aktuálne problémy riešia. Taktiež sa snažili poukázať na to, že je dôležité mať skutočných priateľov, ktorí sú dôležití a môžeme s nimi tráviť voľný čas. Aké je dôležité vedieť sa zastať jeden druhého a mať v triede priateľské vzťahy.
Žiaci oboznámili účastníkov aj s národnou linkou na pomoc deťom v ohrození (Viac ako nick) https://viacakonick.gov.sk/
Na webinár sme pozvali aj pani PhDr. Annu Bednárovú z Oddelenia podpory ochrany detí pred násilím, Sekcia rodiny, aby prítomným podrobne vysvetlila ako táto linka funguje a ako s ňou môžu žiaci pracovať.
Marcela Padyšáková