Žiaci tretieho ročníka sa oboznámili s násobilkou rôznymi činnosťami. Využili sme penové kocky na stavby komínov, rozdeľovanie fazuliek do obalov od vajíčok, práca v štvorčekom zošite s využitím hracích kociek.
Mgr. Kremeňová
Žiaci tretieho ročníka sa oboznámili s násobilkou rôznymi činnosťami. Využili sme penové kocky na stavby komínov, rozdeľovanie fazuliek do obalov od vajíčok, práca v štvorčekom zošite s využitím hracích kociek.
Mgr. Kremeňová
Deti z DFS Lipovienka navštívili dňa 30.10.2024 seniorov v Centre sociálnych služieb na Žarci. Vystúpením potešili všetkých prítomných. Veľmi pekne ďakujeme za pozvanie.
Mgr. Kremeňová
Na hodinách matematiky sa žiaci prvého stupňa oboznámili, kde a ako vznikli prvé peniaze, ako ľudia v minulosti platili. Na vyučovanie si žiaci aj pani učiteľky priniesli rôzne peniaze alebo mince, ktoré sa používajú v iných štátoch, prípadne aj peniaze, ktoré sa už v dnešnej dobe nepoužívajú. V ďalšej časti hodiny sa žiaci učili rozmieňať peniaze. Zároveň sa porozprávali, čo je to rozpočet rodiny – príjem, výdaj (čo všetko musia ich rodičia počas mesiaca zaplatiť), ako by mohli ušetriť. Záver vyučovania patril tvorbe vlastnej pokladničky.
učiteľky 1.stupňa
Do fotogalérie bol pridaný nový album Jesenné ikebany .
Počas mesiaca október žiaci na vychádzkach do prírody usilovne zbierali materiál, aby následne mohli splniť zadanú úlohu. Na hodinách výtvarnej výchovy a techniky z nazhromaždených prírodnín vytvárali naozaj kreatívne triedne ikebany , ktoré už zdobia školské chodby. Počas výstavy prebehlo aj hlasovanie o najkrajšiu ikebanu. Najvyšší počet hlasov získala krajinka našich deviatakov. Prvé tri miesta boli ocenené diplomom a sladkou odmenou. Mgr. Papíková
Žiaci ôsmeho ročníka sa aj v tomto školskom roku zúčastňujú vyučovania techniky na Strednej odbornej škole technickej v Čadci. Vyučovanie sa uskutoční v štyroch moduloch. Žiaci majú možnosť vyskúšať si svoje praktické zručnosti v dielňach pod vedením majstrov odborného výcviku.
Ing. Mitková, Mgr. Špilková
V mesiaci október prebiehalo na našej škole elektronické testovanie žiakov základných škôl. Testy boli zamerané na čitateľskú a jazykovú gramotnosť, matematickú gramotnosť, prírodovednú gramotnosť a finančnú gramotnosť. Testovanie každoročne pripravuje Národný inštitút vzdelávania a mládeže v súlade s platnými vzdelávacími štandardmi pre daný testovaný predmet.
Tento rok boli testy určené pre žiakov šiesteho a deviateho ročníka a naši žiaci si tak mohli overiť svoje znalosti z vybraných vzdelávacích oblastí.
Mgr. Horská
Do fotogalérie bol pridaný nový album Október – mesiac úcty k starším.
„Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok.
Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku,
podľa vrások a bielych vlasov,podľa slov,
keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý.
Deti z DFS Lipovienka v spolupráci s obcou Korňa si pri tejto príležitosti pripravili v piatok 25.10. 2024 krásne a pútavé pásmo plné spevu a tanca spojené s príjemným posedením. Vystúpenie sa prítomným páčilo, deti potešili nejedného deduška, či babičku. Pre každého účastníka pripravili žiaci s pani učiteľkou Papikovou milý darček. Ďakujeme pani učiteľke Mitkovej, pani riaditeľke pri organizácií programu. Veríme, že sme urobili radosť našim babičkám, dedkom, rodičom aj všetkým prítomným.
Mgr.Kremeňová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Náučná exkurzia hrad ČERVENÝ KAMEŇ, jaskyňa DRINY.
Žiaci 7., 8., a 9. ročníka sa zúčastnili 22.10. v rámci predmetov dejepis, biológia, chémia a geografia náučnej exkurzie. Cieľové destinácie boli významné pamiatky v oblasti pohoria Malé Karpaty. Navštívili sme národnú kultúrnu pamiatku, hrad Červený Kameň zo 16. storočia, ktorý slúžil ako unikátna pevnosť, ale i honosné renesančné sídlo. Po krátkej turistike si žiaci prezreli národnú prírodnú pamiatku, jaskyňu Driny, v ktorej okrem jedinečnej kvapľovej výzdoby zazreli už aj zimujúcich netopierov. Tiež navštívili obchodné centrum v Trenčíne. Badžgoň, Papíková, Šipláková
Dňa 21.10.2024 sa na našej škole konali voľby do školského parlamentu. Z 25 kandidátov si žiaci druhého stupňa volili jedenástich, ktorí budú zastupovať nielen druhý stupeň, ale všetkých žiakov. Žiaci si vyskúšali ako prebiehajú voľby, ktoré ich o pár rokov čakajú. Po triedach vstupovali do volebnej miestnosti, kde im členovia volebnej komisie dali pokyny. Žiaci sa podpísali do prezenčnej listiny, dostali lístok a obálku a následne sa odobrali za pripravenú plentu. Voľby boli anonymné a každý si mohol zvoliť dvoch zástupcov. Hlasovací lístok vložili do obálky a vhodili do im určenej volebnej urny. Sčítacia komisia urny rozpečatila a starostlivo pod dohľadom zrátala všetky hlasy.
Chcem sa poďakovať vedeniu školy za priestor a pochopenie pri príprave a priebehu volieb. Vyučujúcim, ktorých hodín sa to dotklo a boli dozorom pri volení: Mgr. Špilková, Ing. Mitková, PaedDr. Staníková, Mgr. Šipláková a Mgr. Papíková. Volebnej komisií K. Maslíková, M. Grepl a za Radu školy Ing. Mitková. Pochvala patrí všetkým žiakom. Účasť: z deväťdesiatich žiakov volilo 86.
A na záver najväčšia vďaka všetkým kandidátom. Prvým jedenástim gratulujem a chcem povzbudiť aj žiakov, ktorí kandidovali, aby sa nedali odradiť. Odvaha, snaha prezentovať svoj názor, pracovať na sebe sú veľké benefity do budúcna.
Maslíková
Členovia školského parlamentu:
Korduliak Alex 5.A
Jančík Matúš 5.A
Grečmal Sebastián 6.A
Hooper Arthur 6.A
Brezinová Eliška 7.A
Peter Ježík 7.A
Bednárík Tomáš 8.A
Hrtus Branislav 8.A
Kaďura Dominik
Paľuchová Adela
Tabačík Tomáš
„Naša škola sa zúčastňuje na Školskom programe s finančnou podporu Európskej únie“.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Milá babka, milý dedko, znamenáte pre nás všetko.
Mesiac október je venovaný k úcte k starším. Tento týždeň sme so žiakmi spoločnými silami vytvárali tematické práce na tému Mesiac úcty k starším. Porozprávali sme sa s deťmi, ako pomáhajú starým rodičom, ako ich majú radi, ako trávia s nimi čas a pri tejto príležitosti sme pre nich vyrobili aj malé darčeky – deti piekli sladké medovníčky. Dúfame, že starým rodičom chutili. Tvorili tematické nástenky – babka a dedko, prváčikovia modelovali z plastelíny slovo dedo a rôzne písmená, vytvárali rodokmeň svojej rodiny, a naučili sa pieseň Bola babka. V rámci predmetu človek a príroda sme sa zamýšľali, že vekom naše zmysly – sluch, zrak slabnú. učiteľky 1.stupňa
Dňa 21. októbra 2024 sa na našej škole uskutočnia voľby do školského parlamentu. Voľby budú prebiehať podľa harmonogramu – počas druhej až piatej vyučovacej hodiny vo vestibule školy.
Členov do školského parlamentu môžu voliť všetci žiaci 2. stupňa. Voľby sú tajné – žiaci hlasujú anonymne.
Po príchode do hlasovacej miestnosti dostane každý žiak hlasovací lístok, na ktorom je uvedený zoznam všetkých kandidátov do školského parlamentu. Každý žiak zakrúžkuje dvoch kandidátov a následne vhodí hlasovací lístok do pripravenej volebnej urny.
Po skončení volieb volebná komisia zráta všetky hlasy a vyhlási výsledky volieb.
Členmi školského parlamentu sa stávajú prví jedenásti žiaci s najväčším počtom hlasov.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Matematika v Ríme.
Na hodine matematiky sa trieda 5.A premenila na staroveký Rím a žiaci sa zmenili na pravých Rimanov! S vencami na hlavách a v dobových rúchach, ktoré im pomohli naaranžovať mamy sa pustili do matematických výziev, ktoré ich preniesli do sveta rímskych číslic. Začali prepisovaním svojich dátumov narodenia do rímskej podoby, čo vyvolalo množstvo úsmevov – kto by bol povedal, že narodeniny sa môžu zmeniť na tajnú šifru? Žiaci potom zisťovali, za aké ceny Rimania predávali svoje výrobky turistom a aké poklady by si kúpili za pár mincí. Ukázalo sa, že rímske čísla nie sú len minulosťou – používajú sa dodnes na hodinách a v knihách. Zopakovali si pravidlá ich písania a zvládli to ľahko ako praví legionári. Zadané úlohy riešili s nadšením a rýchlosťou, že by ich obdivoval aj samotný Julius Caesar. Atmosféra bola skvelá, žiaci sa bavili a zároveň sa naučili množstvo nového. Rímsky deň sa teda stal nezabudnuteľnou hodinou matematiky! Mgr. Padyšáková
Do fotogalérie bol pridaný nový album Doprava v 1.A.
Dňa týždne sa niesli v duchu dopravy. Rozprávali sme sa, ktoré dopravné prostriedky poznajú, ktorými sa viezli na výlet či dovolenku. Triedili dopravné prostriedky podľa miesta pohybu. Trieda sa premenila na cestnú premávku, vytvárali cesty, koľajnice, mestečko, dopravné značky, more, obláčiky. Dopravné značky triedili podľa toho, ktoré by našli na dedine, vo veľkom meste. Podľa zvukov hádali názvy dopravných prostriedkov, spievali pieseň od Mira Jaroša „Na ceste si dávaj pozor“. V rámci matematiky – hra na chodcov využili krokovanie. Na slovenskom jazyku čítanie dopravných prostriedkov a – auto, autobus, e – električka, správanie sa v dopravných prostriedkoch. Mgr.Hrtúsová, Mgr.Kremeňová
Do fotogalérie bol pridaný nový album Simulácia biatlonu na našej škole priniesla radosť a súťaživosť.
Dnes sa na našej základnej škole konala vzrušujúca akcia – simulácia biatlonu, na ktorej sa zúčastnili všetci žiaci po triedach. Táto jedinečná aktivita spojila športovú námahu s precvičovaním streleckých schopností, priniesla deťom veľa zábavy a nadšenia. Akcia začala streľbou z laserových pušiek, kde si žiaci mohli bezpečne nacvičiť presnosť a koncentráciu. Pod dohľadom skúsených inštruktorov sa deti naučili základné techniky streľby a zlepšili svoje reflexy. Použitie laserových pušiek zabezpečilo, že celý proces bol bezpečný a zároveň realistický. Následne prešli na súťažnú časť – beh na lyžiach pomocou špeciálnych trenažérov. Počítačový systém sledoval a riadil ich výkon, čo umožnilo žiakom vidieť svoje výsledky v reálnom čase a motivovalo ich k lepším výkonom. Táto interaktívna forma tréningu poskytla deťom jedinečný zážitok a pomohla im pochopiť, aké náročné a zároveň zábavné môže byť kombinovanie športu so streľbou. Zároveň testovala ich schopnosť sústrediť sa a zachovať si pokoj aj v náročných situáciách. Poslednou súčasťou simulácie bola streľba v ľahu na terč. Žiaci mali možnosť ukázať, čo sa naučili počas streľby z laserových pušiek, a to pod tlakom simulovaných biatlonových podmienok. V každej triede bol vyhodnotený najlepší žiak a najlepšia žiačka, ktorí získali pochvalu od učiteľov a malé ceny. Tento súťaživý prvok motivoval deti, aby sa snažili dosiahnuť čo najlepší výkon a zároveň podporoval tímového ducha medzi spolužiakmi. Celá akcia bola sprevádzaná veľkým nadšením a pozitívnou energiou. Žiaci si užili každý moment simulácie biatlonu a vyjadrili svoje nadšenie z novej skúsenosti. Kolektív ZŠ
S ľútosťou Vás informujeme, že dnes došlo v našej škole k odcudzeniu bicykla. Táto krádež sa stala v školskej záhrade.
Prosíme všetkých žiakov, aby si svoje bicykle dôkladne zamykali pomocou pevného zámku.
Opatrenia, ktoré sme prijali:
Ak máte akékoľvek informácie týkajúce sa tejto krádeže, prosíme Vás, aby ste sa obrátili na riaditeľku školy. Vaša pomoc je pre nás veľmi cenná.
Ďakujeme za Vašu spoluprácu a porozumenie.
Padyšáková
Projektový Deň mlieka sme na matematike venovali informáciám o mlieku. Pomocou piktogramov sme si ukázali aké rózne druhy mlieka máme. Deti si určovali typy mlieka ako kravské, ovčie kozie, ale aj rastlinné kokosové, ryžové.
Naučili sa ,aké zdravotné benefity majú jednotlivé druhy. Kozie mlieko prispieva k zníženiu nervozity, zmierňuje migrény, posilňuje imunitu a trávenie. Všetky dodávajú telo vápnik potrebný pre pevné kosti.
Potom už využili svoje vedomosti z premien jednotiek hmotnosti a objemov a aspoň teoreticky sme si ukázali recept na výrobu smotanového syra.
Nakoľko bol recept až na 10 litrov mlieka prepočítali si ho na 5 l a 1v liter.
Pripomenuli sme, si že priamo v obci máme výrobňu syrov firmy Nikos a radi by výrobu navštívili. Niektorí aj syry, korbáćiky doma vyrábali.
V závere si žiaci jednoduchým testom, overili svoje vedomosti.
Na matematike sme prepájali viaceré predmety , okrem matematiky aj fyziku, chémiu, biológiu.
Mgr. Srničková J.
Vyučujúca matematiky
Slovenský jazyk: v jednotlivých ročníkoch sme na hodine pracovali s textami, ktorých hlavnou postavou bolo mlieko. V 5.ročníku sme spoločne tvorili rozprávku s názvom Mliečne dobrodružstvá, 6.ročník rozširoval ľudovú slovesnosť o príslovia a porekadlá o mlieku, siedmaci vytvárali revolučné básne o mlieku a deviataci použili na svoje práce všetky jazykové štýly.
Mgr. Špilková
Chémia: žiaci rozoberali tému mlieko v niekoľkých súvislostiach: prečo je mlieko dôležité v potrave človeka, prečo je mlieko biele, aké minerály mlieko obsahuje, neobišli sme ani problematiku intolerancia či alergia na mlieko.
Mgr. Šipláková
Do fotogalérie bol pridaný nový album Matematika zábavne .
Na matematike sme začali používať nové online prostredie štúdio Berovci. Žiaci 8.a triedy si trénovali superschopnosti / metóda RAU - riadené aktívne učenie / a opakovali si sčítanie, odčítanie , násobenie celých čísel. Pre žiakov je náročné pochopiť a najmä natrénovať počítanie so zápornými číslami. Pri vysvetľovaní si pomáhame prvkami Hejného matematiky a znázorňujem si v triede výťah , cestujeme hore na poschodia, ale aj do podzemia, teda do mínusových podlaží, aby si žiaci uvedomili, čo znamená záporné číslo. Trénovali sme superschopnosti, kde žiaci postupne plnia úlohy a za to získavajú body, odznaky a postup do ďalšieho levelu. Pre žiakov je to motivujúce, lebo im to pripomína ich počítačové hry, ich svet, v ktorom fungujú. Superschopnosti si môžu žiaci neobmedzene trénovať aj doma, tým získajú potrebné skills / teda zručnosti /, aby neskôr vyriešili aj zložitejšie úlohy nielen v matematike . Ale aj v živote. “ Učíme pre život “ je heslo novej reformy, ktorá sa postupne zavádza a už naši prváčikovia postupujú podľa novej reformy. Veľkou výhodou je , že v matematickej učebni máme 10 nových notebokov, zakúpených z rozpočtu školy a 14 Surface zariadení, ktoré sponzorsky vybavila vyučujúca matematiky Srničková. Oceňujem, že nové vedenie investovalo do novej wifi siete školy a máme tak internet s vysokou rýchlosťou, čo nám pomáha zlepšiť vyučovanie a využívať všetky moderné prvky vyučovania.
Srničková
Powered by aSc EduPage