Karierové a výchovné poradenstvo je dôležitým medzníkom pri orientácii sa na pracovnom trhu a výbere povolania. Na našej škole sa mu venujeme aktívne a preto bolo pre nás veľkou cťou, že sme boli oslovení na medzinárodnú spoluprácu základných škôl v tejto oblasti. Zo Slovenskej republiky boli vybraté len dve školy. Za našu školu sme vytvorili tím v zložení: Mgr. Padyšáková, Mgr. Šipláková, Mgr. Jedinák , Mgr. Kulla. V rámci vyučovania kľúčových predmetov pacujeme so žiakmi na projektoch na ktorých sa oboznamujú s rôznymi pracovnými odbormi. Zisťujú, aké zručnosti musí mať žiak, aby mohol vykonávať dané povolanie. Mapujú možnosti štúdia na Slovenska a zisťujú, kde sa dané odbory dajú študovať.
Víziu nášho projektu sme prezentovali online na medzinárodnom online stretnutí a naša práca sa stretla s veľmi pozitívnym ohlasom. Inšpirujeme zahraničné školy a tie využívajú naše metódy a formy práce so žiakmi. Snažíme sa, aby žiaci poznali svoje silné stránky, slabé stránky, možné príležitosti a ohrozenia, aby si žiak dokázal vypracovať vlastnú SWOT analýzu. Následne sa hravým spôsobom snažíme zistiť k čomu daný žiak inklinuje a aké sú jeho zručnosti a danosti.
Žiaci 8.A v rámci matematiky: Vykonali praktické činnosti - pečenie koláča.
Pri pečení koláča – manuálne zručné detí, ktoré ovládajú prípravu jedla (možnosti štúdia na hotelovej akadémií, kuchár, čašník).
Pri tvorbe bilboardu – výtvarne nadané deti (umelecké školy).
Pri dynamickom opise, recept, príprava, postup - jazykovo zdatné deti (gymnázium, obchodná akadémia).
Pri vypracovaní fotoreceptu na matematiku – matematicky zdatné deti s logikou, výpočet percent, aritmetického priemeru, výpočet cien (gymnáziá, technické školy).
Pri vypracovaní úloh z biológie a chémie – deti zamerané na environmentalistiku, zdravotné školy, farmaceutický laboranti...
Pri vypracovaní úloh z geografie – žiaci s priestorovou orientáciou na mape, rýchlym úsudkom a schopnosťou hľadať, triediť a spracovať údaje (gymnázium, poľnohospodárske školy).
Mgr. Padyšáková