Napriek tomu, že mesiacom kníh je označovaný marec, navštívili dňa 1.4. 2015 žiaci 6. a 7. ročníka viaceré kultúrne inštitúcie v Čadci s cieľmi niečo vidieť, spoznať i naučiť sa. Prvou zastávkou sa stalo Kysucké múzeum so svojimi stálymi (História Kysúc, Človek na mesiaci) i aktuálnymi expozíciami (Čaro kraslíc a Život plný námahy). Každú z expozícii odborní pracovníci múzea uviedli zaujímavou, pútavou prednáškou na danú tému. Ďalším navštíveným miestom exkurzie sa stala Kysucká knižnica v Čadci, kde žiaci po priateľskom privítaní a vypočutí si prednášky o knižnici, jej histórii, súčasnosti, funkciách, možnostiach stať sa jej členom a pod., postupne prešli všetkými knižničnými priestormi (jednotlivými oddeleniami i pamätnými izbami známych kysuckých spisovateľov). V poradí treťou a zároveň poslednou zastávkou exkurzie bola Kysucká galéria v Čadci s aktuálnou výstavou významného slovenského maliara, ilustrátora a grafika p. Miroslava Cipára. Možno povedať, že návšteva Čadce splnila svoj účel a žiaci sa už teraz tešia na ďalšiu podobnú akciu. Ochotným a zhovievavým pracovníkom Kysuckého múzea, knižnice i galérie ďakujeme.
Mgr. Jozef Jedinák