Zamyslenie sa o duševnom zdraví - V októbri sú v pozornosti aj naši mladí
- 07.09.2020 09:36
Prišla jeseň, je tu október. Ako je známe, nastal mesiac úcty k starším, avšak tento mesiac môžeme zaznamenať aj svetový deň duševného zdravia. Svetová federácia ho vyhlásila už pred 28 rokmi. Tentokrát je pozornosť venovaná duševnému zdraviu mládeže.
Hlavným zmyslom je zvýšiť informovanosť o psychických problémoch detí a mladých ľudí. Azda každý rodič si praje aby z jeho dieťaťa vyrástla zdravá, šťastná a silná osobnosť, a preto je nutné zdravý psychický vývin podporovať. Aktuálna doba prináša nástrahy, ktoré ohrozujú detský vývin, hovoríme o internete (a s ním súvisiace fenomény ako kyberšikana, šírenie rasizmu, grooming, zneužitie súkromných údajov a fotografií), veľkých nárokoch na výkon v práci rodičov, málo spoločného času a komunikácie dieťaťa s členmi rodiny, vysoká rozvodovosť, prehnané alebo nedostatočné nároky rodičov na svoje deti, nesprávny výchovný štýl, absencia záujmu o vzdelávanie a sebazdokonaľovanie a mnoho iných. Vymenované problémy sú často strojcami vážnych psychických ochorení ako depresia, sebapoškodzujúce a suicidálne správanie (myšlienky na samovraždu). Situácia je alarmujúca.
Pre priblíženie stavu uvedieme niekoľko aktuálnych faktov:
- Polovica všetkých duševných porúch začína v adolescentnom veku a väčšina prípadov zostáva nediagnostikovaná a neliečená.
- Celosvetovo je depresia jednou z hlavných príčin ochorení a zdravotného postihnutia u dospievajúcich.
- Samovražda je 3. hlavnou príčinou smrti u 15-19 ročných.
- Deti do 14 rokov sa pokúsili o samovraždu 35-krát a mladiství od 15 do 19 rokov 94-krát.
- Hlavným motívom samovražedných pokusov boli konflikty a rodinné problémy (43,4 %). Školské problémy predstavovali 16,3 %.
Je potrebné sa nad týmito číslami zamyslieť a začať si deti viac všímať. Je dôležité vedieť, že ak dieťa o samovražde hovorí, treba ihneď reagovať a v žiadnom prípade to nepodceňovať. Deti svojimi rečami a správaním upozorňujú na problémy, ktoré ich ťažia a na pocity, s ktorými sa nevedia vyrovnať. Deti ešte nemajú vyvinuté také obranné mechanizmy ako dospelí, preto aj problémy, nad ktorými vie dospelý mávnuť rukou, môžu pre dieťa predstavovať veľkú traumu. Spomenieme napríklad problémy v učení, komplikované a neisté vzťahy doma, šikana, nezvládnutie hnevu. Okrem toho ako sa dieťa cíti a správa, je potrebné si všímať či sa neobjavujú bolesti hlavy alebo bruška, zhoršená pozornosť, strata záujmu o aktivity, ktoré ho predtým bavili. Existujú aj ďalšie príznaky ako prejavy nudy, nečinnosti, podráždená nálada, odmietanie autority, pomočovanie či predčasné nevhodné sexuálne správanie.
Vymenovali sme veľa príznakov, ktoré je rodič schopný zaregistrovať, no napriek tomu je depresia u detí často prehliadaná. Až u 30 % chlapcov bola považovaná za poruchu správania. Pritom 50 % všetkých duševných porúch sa objaví už vo veku 14 až 24 rokov a 80 % sa objaví vo veku 15 až 18 rokov.
Rodičia, všímajte si svoje deti, rozprávajte sa s nimi a nepodceňujte ich starosti!
Mgr. Mária Skaličanová
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články