Do galérie Exkurzia do mincovne v Liptovskom Jáne (4.A, 5.A, 6.A) boli pridané fotografie.
V dnešnom svete sa akou jednou z priorít javí potreba orientovať sa vo financiách a byť finančne gramotným. Deti už na prvom stupni prichádzajú do styku s množstvom reklám, finančnými produktami a nástrahami nákupu na splátky. Na hodinách matematiky sa pravidelne venujeme finančnej gramotnosti a preto sme sa rozhodli s kolegyňou Mgr. Hankou Huríkovou a našou šikovnou asistentkou Jankou Maslíkovou, že ukážeme deťom, ako to s takými mincami vyzeralo v minulosti a ako to je dnes.
Vybrali sme sa do Liptovského Jána, kde sa nachádza nevšedné múzeum „Podzemie pod vežami“, kde prežijete cestu mince nevšedným spôsobom. Deti sa oboznámili s banskou štôlňou, kde na vlastné oči videli ako ťažko museli baníci pracovať pod zemou, kým vydolovali rudu. Mohli si poťažkať krompáče, kladivá, posvietiť na cestu olejovou lampou...
Následne sa dozvedeli o tom, ako sa z takejto horniny získaval kov: rozohriatím horniny a jej následným drvením. Vyskúšali si aké ťažké je roztočiť drvičku hornín, poťažkali si palicu, ktorou ženy a deti v minulosti drvili kusy kameňa. Vyskúšali si vymývanie nečistôt z rozdrvenej horniny vlastnými rukami. Chlapci rozdúchavali oheň v kováčskej vyhni a dievčatá si skúsili kladivami opracovať žeravú podkovu.
Najsilnejší zážitok mali deti z vyrazenia vlastnej mince. Na vlastné oči videli ako sa beztvarý pliešok mení na mincu, ktorú pred ich zrakmi vyrobil šikovný inštruktor a sprievodca. Dozvedeli sa aj to, že najdrahšou našou mincou je 1 cent, nakoľko jeho výroba stojí až 3 centy. Keďže si ju všetci odkladáme doma, neustále v obehu chýba a treba ju vyrábať.
Navštívili sme aj Stanišovskú jaskyňu, kde sme vďaka zábavnému výkladu zažili dobrodružnú cestu týmto podzemím, v ktorom sa ukrývali aj rozprávkové tvory ako pavúk, či stromček darov podzemia.
Naše malé Slovensko ukrýva v sebe nevšednú krásu. Pre naše deti by malo byť prioritou poznať ju a chrániť, aby aj ďalšie generácie prežívali chvíle to čaro, keď sa v jaskyni zhasne svetlo a vo fantázii detí ožívajú rozprávkové postavičky.
Mgr. Marcela Padyšáková