Do galérie Slávni gréci matematici - 7.A boli pridané fotografie.
Hra je najefektívnejšia forma učenia a zvlášť to platí u detí. Ak sa k tomu pridajú dobové kostýmy a popustí sa uzda fantázií, zrazu sa z obyčajnej plachty stane tóga alebo iný kus oblečenia aký používali samotní Gréci. A tak sme sa spolu s našimi žiakmi 7.A na hodine matematiky vrátili do dávnej minulosti a zahrali sme sa na gréckych matematikov. Deti si doma pripravili dobové oblečenie, využili záclony, obrusy, šály, obliečky, či plachty. Tí kreatívnejší si odev vyzdobili kresbami telies, vzorcov, príkladov. Niektorí si dokonca pripravili aj pomôcky, napríklad ukazovátko, či pravítka. Každý žiak si vymyslel svoje grécke meno a zábava sa mohla začať.
Deti sa zadelili do skupín tak, že si vyťahovali rôzne geometrické tvary, rôznych farieb. Hneď prvou úlohou bolo poskladať z týchto tvarov rovinný útvar. Žiaci sa prostredníctvom interaktívnej prezentácie zoznámili s Tálesom z Miletu, Pytagorasom zo Samu, Euklidesom, Zenónom, Aristotelom a ich objavmi v matematike. Dozvedeli sa tak napríklad, že Táles z Milétu vypočítal, koľko má rok dní (365), poznal výsledky astronomických pozorovaní tak dobre, že dokázal prvý v histórii predpovedať zatmenie Slnka na 28. mája v roku 585 pred naším letopočtom, ktoré vraj ukončilo vojnu medzi lýdskym a médskym kráľom.
Pozreli si video amatérskych astronómov o zatmení slnka pozorovaného z nášho územia v roku 2015. Poukázali sme na to, že všetci títo významní ľudia sa snažili o dobré medziľudské vzťahy, boli zástancami mieru a pokoja medzi národmi. Poukazovali na to, že matematiku sa rovnako musia učiť králi ako aj všetci ostatní, že neexistuje ľahká cesta, len pracovitosť a chuť učiť sa nové veci.
Potom sa žiaci v štyroch skupinách vrhli na riešenie úloh, ktoré riešili aj dávni matematici. Úlohou celého tímu bolo rozdeliť úlohy medzi všetkých členov tak, aby úlohy dokončili načas. Niektorí žiaci počítali príklady, iní riešili hlavolamy a optoklamy a ďalší vyhľadávali informácie na počítači. Vedeli ste napríklad, v ktorom roku bola vynájdená žiarovka, bez ktorej by sme dnes už nedokázali existovať? Hoci Gréci internet nepoznali, nám dnes uľahčuje život a je priam nevyhnutné vedieť ho používať na získavanie informácií. Aby sa deti prejavili aj umelecky, mali zložiť krátku báseň, v ktorej sa malo objaviť meno matematika Zenóna. Veľmi sme sa nasmiali aj na tejto víťaznej básni:
"Matematik Zenón
vlasy suší fénom.
Pytagoras ho zapol,
Aristoteles sa zľakol."
Aktivity a pracovné úlohy sú súčasťou fotogalérie. Na záver si žiaci museli svoje výpočty a tvrdenia overiť v diskusii a argumentovať o ich správnosti.
Ďakujem žiakom 7.A za skvelú prácu a nadšenie, ktoré prejavili. Cieľom tejto aktivity bolo aj začlenenie všetkých žiakov do tejto činnosti, bez ohľadu na ich vedomosti z predmetu.
Správna motivácia je cesta k úspechu a tak verím, že zajtra sa s chuťou pustia do objavovania čara objemu.
Mgr. Padyšáková