• Vážení rodičia

• chcem vás ubezpečiť, že sme pri karanténe tried a zamestnancov postupovali presne podľa pokynov RÚVZ, ako nám kázali. V žiadnom prípade si nikto z nás nedovolí ohroziť zdravie Vašich detí ako aj ostatných zamestnancov školy.

• Ako môžu deti zmysluplne pomôcť pri nakupovaní darčekov - Finančná gramotnosť trošku inak

• Keďže sú deti doma a neúmerne veľa času trávia pri počítači, rozhodla som sa ukázať mojim siedmakom ako môžu zužitkovať svoje vedomosti z matematiky a byť tak nápomocní rodičom pri rôznych online nákupoch. Deti mali za úlohu vybrať si vianočný darček po ktorom naozaj veľmi túžia. Zdôvodniť ako by darček využili, na čo by im vlastne bol a či je pre nich potrebný. Tu sme aplikovali kritické myslenie, či naozaj kupujeme to čo potrebujeme, či sa nejedná len o úlet a daná vec nám bude potom len zavadzať. Deti si daný výrobok našli v dvoch nezávislých online predajniach. Porovnali parametre, či sa naozaj jedná o ten istý výrobok a prepočítali si zľavu, ktorú predajca avizoval. Preverovali sme teda pravdivosť reklamy. Jednotlivé zľavy porovnali a na základe výsledku rozhodli, kde je výrobok výhodnejšie kúpiť. Následne sa oboznámili s podmienkami prepravy a doručenia zásielky. Na danú tému vypracovali prezentácie, v ktorých spracovali nadobudnuté vedomosti. Je dôležité, aby sa deti podieľali na fungovaní rodiny a ukázali rodičom, že niektoré nákupy môžu preveriť aj oni. Verím, že v dospelosti túto zručnosť využijú vo svoj prospech. Na záver snáď len zhrnutie: kým niektoré deti túžia po 800 eurových bicykloch, či 700 eurových mobiloch, niektorým postačí aj kniha.

• Rozhodnutie ministra z 11. 12. 2020

Minister školstva, vedy, výskumu a športu podľa § 150 ods. 8 písm. c) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov rozhoduje takto:

1. Vianočné prázdniny sa v školskom roku 2020/2021 uskutočnia vo všetkých základných školách a stredných školách v termíne od 21. decembra 2020 do 8. januára 2021.
            2. V materských školách sa v termíne od 21. decembra 2020 do 8. januára 2021 prerušuje prevádzka, ak tak rozhodne zriaďovateľ podľa jeho možností a podmienok.
            3. Polročné prázdniny v termíne 1. februára 2021 sa neuskutočnia. Školské vyučovanie v druhom polroku školského roka sa začína 1. februára 2021 (pondelok).
          • Aj deti môžu naučiť rodičov niečo nové - Finančná gramotnosť trošku inak

• Aj vy patríte k tým, ktorí nemali radi nerovnice a pýtali ste sa: „Na čo mi len toto bude?“

Nuž snažím sa prepájať učivo s praxou a ukázať deťom význam a dôležitosť učiva pre každodenný život. A kde lepšie využiť nerovnice, ako pri nakupovaní. Pri preberaní nerovníc som žiakom zadala projekt, na príklady z praxe riešené nerovnicou. Aby sme netrápili rodičov a tí si nemuseli oprašovať vedomosti z matematiky, ukázali sme si niekoľko príkladov ako použiť nerovnice pri rozhodovaní kde a koľko kusov nakúpiť, aby to bolo výhodné.

Dôležité bolo, aby žiaci využili také situácie, ktoré plánujú v rodine riešiť. Tak som sa napríklad dozvedela, že veľa rodín zvažuje do budúcna zakúpiť si hydinu, vysadiť namiesto plota tuje alebo vydláždiť nový chodník.

Ako na to?

• Deti s vybrali jednu konkrétnu úlohu  (čo idú nakupovať a koľko kusov)
            • Na internete si našli dve rôzne predajné miesta a zistili cenu za kus
            • Prostredníctvom Google máp si naplánovali cestu a zistili koľko km majú precestovať
            • Zistili spotrebu automobilu, ktorý majú. V prípade, že auto nemajú, vybrali si iný druh prepravy a zistili jej cenu.
            • Zostavili nerovnicu a riešili ju v obore prirodzených čísel.
            • V danej nerovnici zistili koľko najmenej kusov musia kúpiť, aby sa im oplatilo ísť na nákup do vzdialenejšieho miesta, kde mali síce lacnejší tovar, ale do nerovnice museli započítať aj cestovné náklady.
            • Prostredníctvom tabuľky si porovnávali ceny na oboch predajných miestach.
            • S rodičmi prebrali daný nákup a s využitím kritického myslenia si vybrali  kde budú nakupovať a koľko ušetria.
            • Aby úloha nebola taká jednoduchá, museli brať do úvahy aj fakt, či sa im pri malom zisku oplatí ísť na nákup do vzdialenejšej predajne, ak na ceste strávia neprimerane veľa času. Overovali si plynulosť prepravy, obmedzenia na cestách.
            • Zo získaných údajov vytvorili prezentáciu v PowerPointe, do ktorej zakomponovali všetky získané vedomosti.
            • Verím, že rodičov potešilo, že sa niečo môžu naučiť od svojich detí.

Žiaci tak nakupovali, husi, sliepky, jahňatá, tuje, dlažobné kocky a rôzne iné veci.

• Oznam pre rodičov

• Na základe prieskumu (iba 38 % rodičov bolo za testovanie žiakov) a po dohode so zriaďovateľom Vám oznamujem, že ročníky 5. - 9. naďalej pokračujú v dištančnom vzdelávaní z domu aj budúci týždeň, teda od 14.12.2020.

• ANKETA - prihlasovanie - záujem rodičov o nástup žiakov 5. - 9. ročníka do školy

• Vážení rodičia,

prosím Vás, aby ste sa v ankete vyjadrili k nástupu žiakov 5. - 9. ročníka na prezenčné vyučovanie v škole. Podmienkou nástupu je, aby sa žiak 2. stupňa a jeden rodič /prípadne jeden zákonný zástupca/ dali každých 7 dní testovať na COVID 19. Vyučovanie by sa obnovilo pri dostatočnom záujme rodičov. Prosím o vyjadrenie dnes, prípadne zajtra 8.12.2020.

Anketu nájdete na ľavej bočnej lište - komunikácia - prihlasovanie. Môžete nám nahlásiť aj  telefonicky na tel. čísle: 041/4353220.

Srničková, riad. školy

• Do galérie Mikuláš boli pridané fotografie.

Ani na našu školu nezabudol Mikuláš a so svojimi pomocníkmi – čertom a anjelom spoločne navštívili 1.A, 2.A, 3.A a 4.A. Deti mu zarecitovali básničky, zaspievali pesničky a ten kto nechcel spievať si mohol zacvičiť. Anjel deťom odovzdal sladkú odmenu a čert uhlie.